podkład mineralny

Podkład mineralny. Poznaj skuteczność kosmetyków naturalnych

Makijaż towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. Jest formą sztuki, która pomaga kobietom wyrazić swoją kobiecość i wydobyć ich naturalne piękno. Chociaż na rynku dostępne są tysiące produktów do makijażu, w ostatnich latach popularność zyskały te pochodzenia mineralnego. Jednym z takich produktów jest podkład mineralny, który jako produkt naturalny jest bardzo skuteczny i ma wiele zalet.

Czym jest podkład mineralny?

Podkład mineralny został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w 1976 roku przez chemiczkę kosmetyczną Diane Ranger, która poczuła potrzebę stworzenia bardziej naturalnych produktów do pielęgnacji skóry. Tego typu podkład jest zatem wolny od emulgatorów, barwników, talku, alkoholu, perfum i konserwantów.

Podkłady mineralne składają się z naturalnych zasobów takich jak tlenek cynku, żelaza, tytanu i mika. Zawierają również proszki perłowe, sole wapnia i kaoliny. Składniki te są drobno kruszone na małe cząsteczki, które tworzą produkt zapewniający pokrycie skóry, działający jako bariera przed promieniami słonecznymi. Ponadto, produkt rozjaśnia, pigmentuje i pochłaniaj nadmiar sebum z twarzy.

Inne kosmetyki naturalne też zyskują popularność

Na rynku dostępne są także inne kosmetyki mineralne takie jak: pudry sypkie i prasowane, podkłady w płynie, korektory. Znajdziesz również kolorówkę: szminki, róże do policzków i cienie do powiek pochodzenia naturalnego, uwielbiane przez wizażystów i polecane przez dermatologów.

Obecnie tego typu produkty, w tym podkład mineralny rynek promuje jako organiczną alternatywę, która pielęgnuje i upiększa skórę. Należy jednak pamiętać, że podobne formuły są używane od czasów starożytnego Egiptu do ozdabiania twarzy i różnych części ciała. Przykładem tego jest kohl, którego Clopatra używa do podkreślenia oczu. Produkt ten, wykonany z galeny, ołowiu i innych substancji, był używany jako makijaż do obrysowania i obramowania oczu, a także jako „filtr przeciwsłoneczny”.

Z czego może składać się podkład mineralny?

Jak wspomnieliśmy powyżej, głównymi składnikami tego typu produktów są naturalne minerały. Oto funkcje poszczególnych minerałów:

  • Glinka: Jest bogata w minerały, ma właściwości kojące dla skóry i jest pigmentem.
  • Mika w proszku: Rozjaśnia makijaż, działając jak tarcza dla skóry, która odbija blask pod wpływem światła.
  • Tlenek żelaza: miesza się z naturalnym odcieniem skóry, tworząc równomierny wygląd.
  • Tlenek cynku: ma właściwości fotoochronne i działa jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny.
  • Dwutlenek tytanu: naturalny pigment, który również zapewnia ochronę przeciwsłoneczną.

Zalety podkładów mineralnych

Podkłady mineralne mają lżejszy skład, nie zawiera chemicznych substancji drażniących, co czyni go idealnym dla wszystkich rodzajów skóry. Kosmetyki naturalne sprawdzają się szczególnie dla osób z wrażliwą skórą, trądzikiem i zapaleniem skóry. Ich główne zalety to:

  • Tworzą barierę między skórą a wolnymi rodnikami. Choć taki podkład nie zastępuje kremu przeciwsłonecznego, zawarte w nim minerały zapewniają właściwości chroniące przed słońcem.
  • Wystarczy cienka warstwa podkładu: która nie obciąża skóry i nie wyglądają na zbryloną, więc łatwo usunąć podkład podczas demakijażu.
  • Ich składniki nie są pożywką dla bakterii, nie zatykają porów, nie powodują podrażnień ani niepożądanych reakcji. Choć nie leczą problemów skórnych, takich jak trądzik, nie pogarszają ich stanu.

Wadą jest jednak to, że tego typu podkład nie pokrywa w 100% niedoskonałości skóry i ma ograniczona trwałość. Dzieje się tak z powodu braku spoiw, wodoodpornych polimerów i innych środków, które wydłużają przyczepność do skóry. Istnieje również ograniczenie jeśli chodzi o kolorystykę. Skorzystaj z rady naszej ekspertki i sprawdź, jak dobrać podkład do Twojej cery i koloru skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *