Moda męska, choć na pozór wydaje się prostsza niż damska, posiada swoje zasady i wymogi. Wybór odpowiedniego ubioru na ważne okazje, takie jak wesela, bale czy oficjalne spotkania, może stanowić dla niejednego mężczyzny spore wyzwanie. Jak zatem poradzić sobie z i co wybrać – frak czy garnitur? Poznaj bliżej zasady klasycznej mody męskiej, dzięki którym łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą właściwego stroju.
Frak czy garnitur– frak król elegancji
Frak to niewątpliwie kwintesencja elegancji i formalności. Wyróżnia się charakterystycznym krojem, z przodami sięgającymi talii oraz długim tyłem w kształcie ogonów. Zgodnie z tradycją fraki wykonane są z jedwabiu lub wełny, a ich kolor jest ściśle określony – musi być czarny.
Do fraka zakłada się białą koszulę z falbanami lub plisowaniem na piersiach, mankiety oraz białą muszkę. Spodnie w zestawie z frakiem powinny być czarne i dopasowane do sylwetki. Warto również zadbać o odpowiednie buty – najlepiej lakierowane, czarne, na cienkiej podeszwie.
Frak najczęściej wybierany jest przez panów na oficjalne, wieczorne uroczystości, takie jak bale, premierowe spektakle czy wręczenie ważnych nagród. Warto zaznaczyć, że frak to strój absolutnie formalny, dlatego nie jest odpowiedni na nieformalne okazje.
Dlaczego jeszcze frak stanowi częsty wybór wśród mężczyzn?
Frak, jak już wcześniej zostało zauważone, stanowi symbol prestiżu i elegancji. Ubranie tego rodzaju jest rezerwowane dla wyjątkowych okazji, gdy zwykły garnitur nie wystarcza. To nie tylko ubranie, ale także swoista wizytówka człowieka – kiedy widzimy mężczyznę we fraku, od razu nasuwa się skojarzenie z wysoką pozycją społeczną i dobrym gustem.
Frak kojarzy się z tradycją i szacunkiem dla przeszłości, a jego noszenie pozwala na kontynuowanie kultury dworskiej i salonowej. Nie bez powodu frak jest często elementem widowisk teatralnych, operowych czy filmowych – symbolizuje on ducha dawnych epok oraz wartości, które są ważne do dziś.
Choć frak kojarzy się z arystokratycznymi bądź wyjątkowymi przyjęciami, wcale nie oznacza to, że mogą go nosić tylko osoby związane z tym środowiskiem. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na taki strojenie podczas ważnych uroczystości, takich jak wesela czy studniówki.
Frak czy garnitur – garnitur uniwersalny szyk
Garnitur to z kolei przede wszystkim klasyka i uniwersalność. Składający się z marynarki i spodni (czasami też kamizelki) może być noszony zarówno przez panów na co dzień, jak i podczas mniej formalnych uroczystości. W przeciwieństwie do fraka garnitur może występować w różnych kolorach i materiałach, co pozwala na większą swobodę wyboru.
Koszula do garnituru powinna być dobrze dopasowana do sylwetki oraz kolorystyki zestawu. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie tutaj biała lub jasnoniebieska koszula, choć w zależności od okazji można również postawić na inne propozycje. Krawat lub muszka są nieodłącznym elementem stylizacji z garniturem – warto dopasować je do kolorystyki stroju oraz okazji.
Garnitur to strój, który sprawdzi się na większości okazji – od przyjęć weselnych, przez chrzciny, aż po ważne spotkania biznesowe. Jego uniwersalność sprawia, że każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jeden dobrze skrojony garnitur.
Frak czy garnitur- co wybrać?
Frak czy garnitur? To zależy przede wszystkim od okazji, na którą dana kreacja będzie noszona. W przypadku oficjalnych uroczystości wieczorowych, gdzie wymagany jest strój biało-czarny, wybór fraka będzie najbardziej odpowiedni. W mniej formalnych sytuacjach, gdzie nieobowiązkowy jest tak wysoki poziom elegancji, warto postawić na dobrze dopasowany garnitur.
Ostatecznie decyzja należy do osoby, która będzie nosić dany strój. Szeroki wybór krojów, kolorów i materiałów zarówno fraków, jak i garniturów pozwala na znalezienie idealnego modelu dla siebie. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim umiejętność dopasowania stylizacji do okazji oraz sylwetki i upodobań jej właściciela. Nie zapomnij rozstrzygnąć dylematu krawat czy mucha.